Komunia po kłótni i przeklinaniu: czy to możliwe? Odpowiadamy

Komunia po kłótni i przeklinaniu: czy to możliwe? Odpowiadamy
Autor Grzegorz Lewandowski
Grzegorz Lewandowski28 maja 2024 | 6 min

Czy po kłótni można iść do komunii? Zapewne wiele osób zastanawia się nad tym dylematem. Przeklinanie i kłótnia to grzechy, które mogą sprawić, że nie będziemy godnie przygotowani do przyjęcia Komunii Świętej. Z drugiej strony - każdy z nas jest grzesznikiem i popełnia błędy. Jak zatem postąpić w takiej sytuacji? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Kluczowe wnioski:
 • Kłótnia i przeklinanie to grzechy, które należy wyznać przed przyjęciem Komunii Świętej.
 • Kapłan może odmówić udzielenia Komunii osobie, która dopuściła się poważnego grzechu.
 • Ważne jest szczere żalu za grzechy i postanowienie poprawy.
 • Należy pojednać się z osobą, z którą się pokłóciliśmy, zanim przystąpimy do Komunii.
 • Modlitwa i Sakrament Pokuty pomogą nam godnie przygotować się do Komunii po kłótni i przeklinaniu.

Czy po kłótni można iść do komunii? Kary za przeklinanie

Każdy z nas popełnia błędy i grzeszy. Czasem zdarza się, że kłócimy się z bliskimi lub w gniewie wypowiadamy niegodne słowa, czyli przeklinamy. Takie zachowanie jest sprzeczne z nauką Kościoła i może sprawić, że nie będziemy godnie przygotowani do przyjęcia Komunii Świętej. Jednak nie oznacza to automatycznej kary i zakazu przystąpienia do Komunii.

Kościół traktuje grzechy różnie w zależności od ich wagi. Przeklinanie i kłótnie są to grzechy lekkie, które same w sobie nie wykluczają nas z możliwości przyjęcia Komunii. Ważne jest jednak, żebyśmy szczerze z nich żałowali i mieli postanowienie poprawy. Jeśli natomiast kłótnia przerodziła się w poważny grzech, jak np. obraza osób duchownych, zakaz przystępowania do Komunii może zostać nałożony przez kapłana jako kara.

W przypadku drobnych przewinień, jak przeklinanie czy kłótnia, wystarczy przystąpić do Sakramentu Pokuty, wyznać grzechy, otrzymać rozgrzeszenie i z czystym sercem można przystąpić do Komunii Świętej. Kapłan ma jednak prawo ocenić, czy dany wierny jest rzeczywiście właściwie dysponowany i w razie poważnych wątpliwości odmówić udzielenia Komunii.

Ważne jest, byśmy zachowywali pokorę, okazywali skruchę za grzechy i starali się żyć zgodnie z nauką Chrystusa. Wtedy drobne potknięcia, jak kłótnia czy przeklinanie, nie będą stanowić przeszkody w godnym przyjęciu Najświętszego Sakramentu.

Czy kapłan może odmówić komunii po kłótni i przeklinaniu?

Kapłan ma prawo odmówić udzielenia Komunii Świętej osobie, która dopuściła się ciężkiego grzechu i nie okazuje należytej skruchy oraz postanowienia poprawy. Jednak w przypadku drobniejszych przewinień, jak kłótnia czy przeklinanie, kapłan zazwyczaj nie odmawia Komunii, chyba że ma uzasadnione podejrzenie co do właściwych dyspozycji wiernego.

Podstawową zasadą jest, że do Komunii Świętej powinny przystępować tylko osoby pozostające w stanie łaski uświęcającej. Oznacza to, że nie mogą one świadomie trwać w grzechu ciężkim – muszą szczerze z niego żałować i pragnąć poprawy. Jeśli kapłan rozpozna, że ktoś nie spełnia tych wymogów, ma obowiązek nie dopuścić go do Komunii.

W przypadku kłótni czy przeklinania, które są grzechami lekkimi, kapłan zwykle dopuszcza wiernego do Komunii. Liczy się tutaj szczera skrucha tego, kto grzeszył oraz chęć poprawy swojego postępowania. Kapłan może jednak odmówić Komunii, jeśli uzna, że zachowanie osoby jest wyraźnie niegodne i kłóci się z powagą sakramentu.

Ostatecznie decyzja o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu do Komunii Świętej należy do roztropności kapłana. Powinien on kierować się miłosierdziem, ale również stanowczością, gdy zachodzi taka potrzeba. Dlatego osoby, które pokłóciły się lub przeklinały przed przyjęciem Komunii, powinny okazać skruchę i właściwą postawę.

 • Kościół stosuje różne kary w zależności od wagi grzechu. Przeklinanie czy kłótnia są grzechami lekkimi, które nie wykluczają automatycznie z przyjęcia Komunii.
 • Kapłan może odmówić udzielenia Komunii jeśli uzna, że wierni nie są właściwie przygotowani, nie okazują skruchy ani chęci poprawy.
 • W przypadku lekkich grzechów, jak przeklinanie, kapłan zwykle dopuszcza wiernych do Komunii po wyznaniu win i postanowieniu poprawy.
 • Podstawowa zasada głosi, że tylko osoby w stanie łaski uświęcającej mogą przystępować do Komunii Świętej.
 • Decyzja kapłana o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu do Komunii powinna łączyć miłosierdzie z stanowczością wobec grzechów ciężkich.

Czytaj więcej: Ważność spowiedzi bez komunii: fakty, mity i nauczanie Kościoła

Czy należy się wyspowiadać przed komunią po przeklinaniu?

Przeklinanie jest grzechem lekkim i nie stanowi bezwzględnej przeszkody do przyjęcia Komunii Świętej. Jednak dla własnego dobra duchowego, lepiej przed Komunią przystąpić do Sakramentu Pokuty i wyspowiadać się z tego grzechu, wyrazić żal i postanowić poprawę.

Wierni przystępujący do Komunii powinni znajdować się w stanie łaski uświęcającej. Oznacza to, że nie mogą świadomie trwać w grzechu ciężkim. Natomiast grzechy lekkie, zwane również powszednimi, nie stanowią przeszkody do godnego przyjęcia Najświętszego Sakramentu. Mimo to lepiej z nich żałować, wyznać je i wyspowiadać się.

Sam fakt przeklinania nie wyklucza nas z możliwości przyjęcia Komunii. Wystarczy wzbudzić żal za ten grzech, postanowić poprawę i w duchu skruchy przystąpić do Stołu Pańskiego. Jednak kapłani często zalecają wiernym wyspowiadanie się przed Komunią, nawet z grzechów lekkich. Sakrament Pokuty pomaga oczyścić duszę, wzbudzić właściwą postawę i godnie przygotować się do tego wielkiego misterium.

Podsumowanie

Zdjęcie Komunia po kłótni i przeklinaniu: czy to możliwe? Odpowiadamy

Grzechy lekkie, takie jak przeklinanie czy kłótnia, nie wykluczają automatycznie z możliwości przyjęcia Komunii Świętej. Ważna jest jednak postawa serca – żal za grzechy, chęć poprawy i dążenie do stanu łaski uświęcającej. Dlatego przed Komunią warto przystąpić do Sakramentu Pokuty, wyspowiadać się i oczyścić duszę.

Na pytanie "czy po kłótni można iść do komunii?" oraz "czy po przeklinaniu można iść do komunii?" odpowiedź brzmi: tak, jest to możliwe, jednak pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim należy wzbudzić żal za grzechy, postanowić poprawę i z pokorą przystąpić do Najświętszego Sakramentu. W razie poważnych wątpliwości, kapłan ma prawo odmówić udzielenia Komunii.

5 Podobnych Artykułów

 1. Anioł pasterzom mówił: odkryj nuty i unikaj błędnych interpretacji!
 2. Medjugorie: ostatnie objawienia Maryi, przesłania, znaki i świadectwa
 3. Parafia intencje: Jak składać i za co modlić się w parafii?
 4. Jak zerwać obciążenia pokoleniowe: Skuteczna modlitwa
 5. Ewangelia na dziś z komentarzem: głębsze rozumienie słowa Bożego
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Grzegorz Lewandowski
Grzegorz Lewandowski

Jestem założycielem i głównym autorem portalu poświęconego tematyce religijnej, miejsca, w którym duchowość spotyka się z codziennością, a wiara z wiedzą. Moja podróż z religią rozpoczęła się w młodości, kiedy to pierwsze zetknięcie z Biblią i nauczaniem Kościoła zasiało w moim sercu ziarno, które z czasem wyrosło na głębokie przekonanie o potrzebie dzielenia się wiarą z innymi. Zapraszam Cię do wspólnej podróży przez świat wiary, nadziei i miłości.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły