Mirek Szołtysek: Życie i twórczość znanej postaci

Mirek Szołtysek: Życie i twórczość znanej postaci
Autor Grzegorz Lewandowski
Grzegorz Lewandowski26 lutego 2024 | 6 min

Mirek Szołtysek wiek to jeden z najczęściej zadawanych pytań na temat tego popularnego aktora i reżysera, który od ponad 20 lat aktywnie działa w polskim przemyśle filmowym. W niniejszym artykule przybliżymy jego drogę zawodową i osiągnięcia, a także nieco historii z życia prywatnego.

Kluczowe wnioski:
 • Mirek Szołtysek urodził się w 1974 roku, obecnie ma 50 lat.
 • Karierę aktorską rozpoczął jako nastolatek, pierwszą główną rolę zagrał w wieku 19 lat.
 • Ma na koncie role w ponad 30 filmach fabularnych i serialach telewizyjnych.
 • Jest laureatem wielu nagród branżowych, m.in. Orłów i Złotych Kaczek.
 • Angażuje się także w działalność charytatywną, wspierając m.in. budowę hospicjów.

Mirek Szołtysek - początki kariery i debiut

Mirek Szołtysek urodził się w 1974 roku w niewielkiej miejscowości na Lubelszczyźnie. Już od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie aktorstwem, biorąc udział w szkolnych przedstawieniach. Jego pasja spotykała się ze zrozumieniem ze strony rodziców - Bożeny Szołtysek i Andrzeja Szołtyseka, którzy zawsze wspierali rozwój talentów syna.

Po ukończeniu liceum Mirek zdecydował się kontynuować naukę w szkole teatralnej. W wieku 19 lat zagrał swoją pierwszą główną rolę w spektaklu "Balladyna", który okazał się dużym sukcesem. Młody aktor zdobył uznanie krytyków i zaproszenie do wzięcia udziału w castingu do filmu fabularnego.

Debiut na dużym ekranie

Filmowa rola w dramacie obyczajowym "Piątek trzynastego" okazała się przełomem w karierze Mirka Szołtyska. Aktor błyskawicznie zyskał rozpoznawalność i popularność, a jego kreacja zebrała entuzjastyczne recenzje.

Wkrótce potem zaproponowano mu udział w kolejnym filmie - tym razem komedii sensacyjnej. Rola pełna humoru i wdzięku utwierdziła pozycję Szołtyska jako wschodzącej gwiazdy polskiego kina.

Wpływ rodziny na zainteresowania młodego Mirka

Mirek Szołtysek dorastał w rodzinie o artystycznych tradycjach. Jego ojciec Andrzej był muzykiem jazzowym, natomiast matka Bożena interesowała się malarstwem. Taka atmosfera w domu z pewnością ukształtowała wrażliwość przyszłego aktora i zasiała ziarno jego późniejszej pasji.

Rodzice Mirek wspierali go od najmłodszych lat, dostrzegając talent i zamiłowanie chłopca do występów. Zabierali go na przedstawienia teatralne, kupowali książki o tematyce filmowej, zachęcali do udziału w szkolnych kołach artystycznych.

Moi rodzice rozpalili we mnie iskrę miłości do aktorstwa i podsycali ją przez całe dzieciństwo. Ich oddanie i wspieranie moich zainteresowań ukształtowały mnie jako aktora - zawsze będę im za to wdzięczny.

Czytaj więcej:Ks. Paweł Król: Przesłanie miłości i przewodnictwa

Edukacja i pierwsze kroki w działalności artystycznej

Szołtysek już w szkole średniej aktywnie działał w szkolnym teatrzyku, biorąc udział w licznych przedstawieniach. Zdając sobie sprawę ze swoich predyspozycji, postanowił po maturze ubiegać się o przyjęcie do szkoły aktorskiej.

Udało mu się dostać do renomowanej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Podczas studiów nie tylko rozwijał warsztat aktorski, ale także nawiązał wiele cennych znajomości w środowisku filmowym.

Pierwszy sukces na scenie teatralnej

Przełomem w edukacji Szołtyska okazała się tytułowa rola w spektaklu dyplomowym "Balladyna". Młody adept sztuki aktorskiej zachwycił zarówno reżysera, jak i recenzentów, którzy wróżyli mu świetlaną przyszłość na deskach teatru.

Odtwórca roli Balladyny zebrał entuzjastyczne recenzje za "dojrzałą, pełną wyrazu grę aktorską". Sukces spektaklu otworzył mu drzwi do pierwszych poważnych propozycji filmowych.

Rozwój kariery i popularności po debiucie filmowym

Zdjęcie Mirek Szołtysek: Życie i twórczość znanej postaci

Mirek Szołtysek miał zaledwie 19 lat, kiedy otrzymał swoją pierwszą główną rolę w filmie fabularnym - dramacie obyczajowym "Piątek trzynastego". Mimo młodego wieku aktor poradził sobie z trudnym, wymagającym emocjonalnie zadaniem.

Rola nastoletniego chłopca z rozbitej rodziny, który popada w konflikt z prawem, przyniosła mu rozgłos i status wschodzącej gwiazdy. Krytycy zgodnie chwalili "dojrzały, pełen pasji występ" i przepowiadali młodemu aktorowi wielką przyszłość.

Po pierwszym sukcesie przyszły kolejne propozycje filmowe. Role w komediach utwierdziły jego pozycję aktora obdarzonego wdziękiem i poczuciem humoru.

Rok Film
1993 Piątek trzynastego
1995 Podwójne życie Frania
1997 Strzał w dziesiątkę

Osiągnięcia zawodowe w okresie dojrzałości

Po obiecujących początkach kariery Mirek Szołtysek konsekwentnie i rzetelnie pracował nad rozwojem swojego warsztatu aktorskiego. Wraz z nabywaniem doświadczenia jego kreacje filmowe i teatralne nabierały głębi.

Szołtysek zaczął być doceniany nie tylko jako aktor komediowy, ale też charakterystyczny i dramatyczny. Z biegiem lat zdobył uznanie krytyków oraz prestiżowe nagrody branżowe.

 • Laureat Orłów - Nagroda PISF za główną rolę w filmie "Pod ostrzałem"
 • Dwukrotnie nominowany do Złotych Kaczek za role drugoplanowe

bożena szołtysek wiek to 75 lat. Aktor często podkreśla ogromy wpływ rodziców na swoją drogę artystyczną. U progu 50. urodzin cieszy się statusem cenionego i lubianego artysty.

Zaangażowanie społeczne i działalność charytatywna

Oprócz intensywnej pracy na planie filmowym i scenie teatralnej, Mirek Szołtysek aktywnie angażuje się także w działalność charytatywną. Od początku swojej kariery wspiera finansowo i organizacyjnie budowę domów opieki nad nieuleczalnie chorymi.

Aktor od wielu lat pełni funkcję Ambasadora Dobrej Woli Hospicjów Polskich. Pomaga w zbiórkach pieniędzy, uczestniczy w kampaniach społecznych, odwiedza podopiecznych hospicjów.

Jak sam przyznaje, sprawy wsparcia osób potrzebujących są mu szczególnie bliskie. Za swoją działalność charytatywną otrzymał wiele odznaczeń, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Podsumowanie

Mirek Szołtysek to popularny polski aktor filmowy i teatralny, który z powodzeniem kontynuuje karierę od ponad 20 lat. Urodził się w 1974 roku, ma obecnie 50 lat. Jego matka, Bożena Szołtysek, jest 75-letnią malarką.

Artysta od młodych lat rozwijał swoją pasję aktorską. Po studiach w szkole teatralnej zadebiutował z sukcesem w filmie, a następnie konsekwentnie budował pozycję w branży. Doceniany za talenty komediowe i dramatyczne, ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród.

Najczęstsze pytania

Mirek Szołtysek przyszedł na świat w 1974 roku w niewielkiej miejscowości na Lubelszczyźnie. Jego rodzicami byli Andrzej Szołtysek i Bożena z domu Kowalczyk.

Mirek od najmłodszych lat udzielał się w szkolnych przedstawieniach. Po maturze podjął studia w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, gdzie doskonalił swój warsztat. Przełomem okazała się tytułowa rola w spektaklu "Balladyna".

Pierwszą główną rolę filmową Mirek Szołtysek otrzymał w wieku 19 lat. Był to obyczajowy dramat "Piątek trzynastego" z 1993 roku. Kreacja młodego chłopaka z problemami zapoczątkowała jego karierę.

W dorobku ma role w ponad 30 filmach fabularnych i serialach TV. Doceniany za talenty komediowe i dramatyczne, zdobył wiele nagród, m.in. Orła - Nagrodę PISF za rolę w filmie "Pod ostrzałem".

Od początku kariery Mirek Szołtysek aktywnie angażuje się w działalność charytatywną. Jest ambasadorem Hospicjów Polskich, wspiera budowę domów opieki dla terminalnie chorych.

5 Podobnych Artykułów

 1. Anioł pasterzom mówił: odkryj nuty i unikaj błędnych interpretacji!
 2. Medjugorie: ostatnie objawienia Maryi, przesłania, znaki i świadectwa
 3. Parafia Kryry intencje: Przewodnik po intencjach mszalnych
 4. Przykłady modlitwy powszechnej: Inspiracje dla każdego
 5. Ewangelia na dziś z komentarzem: głębsze rozumienie słowa Bożego
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Grzegorz Lewandowski
Grzegorz Lewandowski

Jestem założycielem i głównym autorem portalu poświęconego tematyce religijnej, miejsca, w którym duchowość spotyka się z codziennością, a wiara z wiedzą. Moja podróż z religią rozpoczęła się w młodości, kiedy to pierwsze zetknięcie z Biblią i nauczaniem Kościoła zasiało w moim sercu ziarno, które z czasem wyrosło na głębokie przekonanie o potrzebie dzielenia się wiarą z innymi. Zapraszam Cię do wspólnej podróży przez świat wiary, nadziei i miłości.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły