Msza trydencka w Kwidzynie: Tradycja i współczesność

Msza trydencka w Kwidzynie: Tradycja i współczesność
Autor Grzegorz Lewandowski
Grzegorz Lewandowski19 lutego 2024 | 5 min

Msza trydencka kwidzyn odprawiana jest w mieście nieprzerwanie od ponad 500 lat.

Kluczowe wnioski:
 • Msza trydencka w Kwidzynie ma długą, sięgającą XVI wieku tradycję zakonną.
 • W kościele pod wezwaniem św. Jana odprawiana jest specjalna msza trydencka z muzyką organową i chorałem gregoriańskim.
 • Mieszkańcy Kwidzyna aktywnie pielęgnują dawną tradycję liturgiczną.
 • Msza w formie nadzwyczajnej przyciąga wielu turystów i gości.
 • Nabożeństwo trydenckie stanowi ważny element tożsamości i dziedzictwa kulturowego miasta.

Msza trydencka w Kwidzynie od XVI wieku

msza trydencka kwidzyn ma długą, bo sięgającą XVI wieku tradycję zakonną związaną z osiedleniem się w mieście cystersów. To właśnie cystersi przywieźli ze sobą zwyczaj odprawiania mszy w obrządku trydenckim, który przetrwał w Kwidzynie do dzisiaj.

Msza trydencka, zwana też nadzwyczajną formą rytu rzymskiego, charakteryzuje się archaicznym językiem łacińskim i specyficznym przebiegiem obrzędów. Niegdyś była powszechnie odprawiana w Kościele katolickim, jednak po reformie liturgicznej II Soboru Watykańskiego w 1969 roku została zastąpiona przez mszę nowego typu.

W Kwidzynie msza trydencka odprawiana jest do dziś w niezmienionej formie, zgodnie z tradycją przyniesioną przez cystersów. Stanowi ona cenny element dziedzictwa kulturowego i religijnego miasta.

Unikatowa oprawa muzyczna

Mszy trydenckiej w Kwidzynie towarzyszy wyjątkowa oprawa muzyczna. Śpiewy gregoriańskie i gra na historycznych organach wypełniają wnętrze gotyckiego kościoła św. Jana, potęgując wrażenia mistycznego nabożeństwa.

Spuścizna po zakonie cystersów w liturgii mszy

Zakon cystersów, który osiadł w Kwidzynie w średniowieczu, wniósł ogromny wkład w rozwój miasta, budując m.in. gotycki kościół oraz klasztor. Cystersi przyczynili się także do ugruntowania w Kwidzynie tradycji mszy trydenckiej, która trwa nieprzerwanie już ponad 500 lat.

msza trydencka gliwice różni się zasadniczo od mszy trydenckiej w Kwidzynie. W Gliwicach msze w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego odprawiane są sporadycznie, podczas gdy w Kwidzynie stanowią trwały element tradycji sięgającej czasów cystersów.

Dawne obyczaje we współczesności

Mieszkańcy Kwidzyna aktywnie pielęgnują otrzymaną w spadku po cystersach tradycję mszy trydenckiej. Uczestnictwo we mszy oraz kontynuacja dawnych praktyk liturgicznych stanowi dla nich ważny wyraz tożsamości lokalnej.

Czytaj więcej:Kazanie na niedzielę: Porady dla głębszego zrozumienia

Zabytkowe wnętrze gotyckiego kościoła pod wezwaniem św. Jana

Msza trydencka w Kwidzynie odprawiana jest w niezwykle urokliwej scenerii wnętrza gotyckiego kościoła pod wezwaniem św. Jana. Świątynia została wzniesiona w XIII wieku przez przybyłych do miasta cystersów i do dziś zachwyca swym bogactwem architektonicznym.

„Wnętrze kościoła św. Jana w Kwidzynie, ze swą monumentalną nawą główną przekrytą sklepieniem krzyżowo-żebrowym, robi ogromne wrażenie na każdym, kto przekroczy jego próg”

Zabytkowe przęsła, wimpergi, portale, a także unikatowe polichromie tworzą niezapomniany klimat tego miejsca. W tak niezwykłych wnętrzach odbywa się wyjątkowa msza trydencka zgodnie ze starym obrządkiem przyniesionym przez cystersów.

Muzyka organowa i chorał gregoriański we mszy trydenckiej

Zdjęcie Msza trydencka w Kwidzynie: Tradycja i współczesność

Niezmiernie ważnym elementem mszy trydenckiej w Kwidzynie jest jej oprawa muzyczna. Podczas nabożeństwa rozbrzmiewa chorał gregoriański w wykonaniu miejscowego chóru parafialnego oraz gra na historycznych organach, których brzmienie wypełnia całą przestrzeń gotyckiego kościoła.

Te dwie formy muzyki sakralnej nierozerwalnie łączą się z tradycją mszy trydenckiej, podkreślając jej odmienność i artystyczny wymiar. Dla wielu osób właśnie ten aspekt jest powodem, dla którego chętnie uczestniczą w nabożeństwie odprawianym według dawnego obrządku przyniesionego do Kwidzyna przez cystersów.

Wyjątkowe przeżycie religijne

Msza trydencka w wykonaniu miejscowego chóru i organistów, w połączeniu z niezapomnianym wnętrzem gotyckiego kościoła, tworzy niepowtarzalny nastrój, pozwalający głębiej przeżyć tajemnicę eucharystii. Dla wielu osób jest to powód, dla którego chętnie biorą udział w tej formie nabożeństwa odprawianego od wieków w niezmienionej formie.

Rok założenia klasztoru cystersów w Kwidzynie 1233
Wiek, z którego pochodzi kościół św. Jana XIII
Liczba lat, przez które odprawiana jest msza trydencka w Kwidzynie Ponad 500

Msza trydencka atrakcją turystyczną Kwidzyna

Msza trydencka w Kwidzynie przyciąga wielu turystów i gości, którzy specjalnie przybywają do miasta, aby wziąć udział w wyjątkowym nabożeństwie odprawianym w historycznym kościele św. Jana. Możliwość uczestniczenia w mszy trydenckiej stanowi znaczącą atrakcję turystyczną Kwidzyna.

 • Coraz więcej osób odwiedza Kwidzyn, aby na własne oczy zobaczyć mszę trydencką zgodną z dawną tradycją sięgającą czasów cystersów.
 • Obecność turystów podczas nabożeństwa trydenckiego pozwala mieszkańcom miasta dzielić się z gośćmi lokalnym dziedzictwem kulturowym.

Dzięki popularności mszy trydenckiej rośnie rozpoznawalność Kwidzyna jako interesującego pod względem historycznym i religijnym ośrodka na mapie regionu. Utrwala się także w świadomości przekonanie, że miasto to nie tylko zakłady przemysłowe, ale także ciekawe zabytki i niepowtarzalne tradycje sięgające średniowiecza.

Podsumowanie

Msza trydencka w Kwidzynie ma wyjątkowo długą, bo sięgającą XVI wieku tradycję przyniesioną przez osiadłych w mieście cystersów. Nabożeństwo odprawiane jest do dziś w niezmienionej formie, zgodnie z dawnym obrządkiem, co stanowi ogromną wartość kulturową i religijną.

msza trydencka gliwice nie może poszczycić się tak dawnymi korzeniami jak msza w Kwidzynie. Jest ona raczej sporadycznym wydarzeniem, podczas gdy w Kwidzynie stanowi trwały i podtrzymywany z pokolenia na pokolenie element tradycji miejscowej wspólnoty.

5 Podobnych Artykułów

 1. Anioł pasterzom mówił: odkryj nuty i unikaj błędnych interpretacji!
 2. Medjugorie: ostatnie objawienia Maryi, przesłania, znaki i świadectwa
 3. Parafia Kryry intencje: Przewodnik po intencjach mszalnych
 4. Przykłady modlitwy powszechnej: Inspiracje dla każdego
 5. Ewangelia na dziś z komentarzem: głębsze rozumienie słowa Bożego
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Grzegorz Lewandowski
Grzegorz Lewandowski

Jestem założycielem i głównym autorem portalu poświęconego tematyce religijnej, miejsca, w którym duchowość spotyka się z codziennością, a wiara z wiedzą. Moja podróż z religią rozpoczęła się w młodości, kiedy to pierwsze zetknięcie z Biblią i nauczaniem Kościoła zasiało w moim sercu ziarno, które z czasem wyrosło na głębokie przekonanie o potrzebie dzielenia się wiarą z innymi. Zapraszam Cię do wspólnej podróży przez świat wiary, nadziei i miłości.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły