Nowenna do Stanisława Papczyńskiego: Dlaczego warto?

Nowenna do Stanisława Papczyńskiego: Dlaczego warto?
Autor Grzegorz Lewandowski
Grzegorz Lewandowski18 lutego 2024 | 6 min

Nowenna do stanisława papczyńskiego to specjalna modlitwa składająca się z dziewięciu dni, podczas których wierni proszą świętego o wstawiennictwo w ich intencjach. Odmawianie nowenny do patrona polskich księży marianów ma długą tradycję i jest powszechnie praktykowane przez katolików w Polsce.

Kluczowe wnioski:
 • Nowenna do św. Stanisława Papczyńskiego trwa 9 dni i polega na codziennej modlitwie w konkretnej intencji.
 • Jest skuteczną formą prośby o wstawiennictwo tego świętego, założyciela marianów.
 • Pomaga w uzyskaniu łask związanych m.in. z macierzyństwem, rodziną, wychowaniem dzieci.
 • Przynosi ulgę w cierpieniach fizycznych i duchowych oraz rozwiązuje trudne sprawy życiowe.
 • Zachęca do pogłębienia wiary, nadziei i miłości chrześcijańskiej.

O co prosi św. Stanisław Papczyński?

Św. Stanisław Papczyński jest patronem Polski, a także założycielem zakonu księży marianów. Jako święty orędownik w niebie wstawia się za nami u Boga i wyprasza wiele łask dla człowieka, szczególnie w takich dziedzinach jak rodzina, małżeństwo i wychowanie dzieci.

Podczas modlitwy nowenny wierni zanoszą do niego swoje prośby i intencje. Najczęściej dotyczą one:

 • uzyskania potomstwa i szczęścia małżeńskiego,
 • pomocy w trudnościach wychowawczych z dziećmi,
 • wsparcia w chorobach, cierpieniu i rozmaitych problemach życiowych.

Odmawiając nowennę, poleca się także jego wstawiennictwu posługę kapłańską i zakonną marianów, do których św. Papczyński przynależał.

Dlaczego nowenna do św. Stanisława jest skuteczna?

Nowenna do św. Stanisława Papczyńskiego uchodzi za wyjątkowo skuteczną formę modlitwy, ponieważ ten święty miał szczególny charyzmat w wielu dziedzinach.

Już za życia słynął z daru uzdrawiania, wskrzeszania zmarłych oraz proroctw. Po śmierci jego relikwie stały się źródłem cudów i uzdrowień dla wielu ludzi. Dlatego Polacy mają do niego szczególne nabożeństwo i ufność, że wysłucha ich próśb skierowanych przez nowennę.

Ciągłość kultu św. Stanisława Papczyńskiego

Kult św. Stanisława Papczyńskiego trwa nieprzerwanie od blisko 300 lat. To dowód, że jego wstawiennictwo jest niezwykle skuteczne. Od samego początku do jego grobu pielgrzymowali wierni, prosząc o łaski i dziękując za otrzymane dobrodziejstwa.

Dlatego Kościół zwrócił uwagę na ten wyjątkowy kult i w 2007 roku ogłosił Stanisława Papczyńskiego świętym. Od tej pory nabożeństwo do nowego świętego patrona jeszcze bardziej się rozwinęło.

Czytaj więcej:Marcin Hołuj: Wpływ i działalność duchownego w społeczności

Korzyści z odmawiania nowenny do św. Stanisława

Istnieje wiele korzyści płynących z praktykowania nowenny do św. Stanisława Papczyńskiego. Oto najważniejsze z nich:

 • Uzyskanie cudów i łask za wstawiennictwem świętego.
 • Wsparcie w rozwiązaniu trudnych problemów życiowych.
 • Pocieszenie w chorobach, cierpieniach i smutku.
 • Umocnienie i ożywienie wiary chrześcijańskiej.
 • Pogłębienie ufności w Bożą Opatrzność i miłosierdzie.

Dla wielu ludzi codzienna nowenna stała się nieodłącznym elementem życia duchowego. Przynosi im pokój serca, nadzieję i siłę w pokonywaniu trudności oraz zachętę do wytrwania na drodze wiary i modlitwy.

Jak przebiega nowenna do św. Stanisława Papczyńskiego?

Zdjęcie Nowenna do Stanisława Papczyńskiego: Dlaczego warto?

Nowenna do św. Stanisława składa się z dziewięciu dni modlitwy. Polega na odmawianiu specjalnie ułożonej modlitwy lub dowolnej innej, np. litanii do świętego. Można ją odmawiać prywatnie lub publicznie, indywidualnie lub wspólnie w kościele lub kaplicy.

Dzień nowenny Charakter modlitwy i intencji
1 dzień Podziękowanie za łaski otrzymane za wstawiennictwem św. Stanisława
2 dzień Prośba o łaski potrzebne do zbawienia
3 dzień Prośba w intencjach rodzinnych
4 dzień Prośba o zdrowie i ulgę w cierpieniu
5 dzień Prośba o łaski dla kapłanów i osób zakonnych

Kolejne dni nowenny można poświęcić dowolnym intencjom, zgodnie z osobistymi potrzebami. Dobrze jednak zachować podział według schematu, gdzie jeden dzień to podziękowanie, a następny prośba w konkretnej intencji.

Historia nowenny do św. Stanisława Papczyńskiego

Historia nowenny sięga początków kultu św. Stanisława Papczyńskiego, którego nieformalna cześć trwała od momentu jego śmierci w 1701 roku. Już wówczas wierni wstawiali się za jego pośrednictwem do Boga oraz dziękowali za doznane łaski.

Pierwszy oficjalnie zatwierdzony tekst nowenny pochodzi z 1905 roku. Jej autorem jest o. Kazimierz Wyszyński MIC. Składała się z 9 dni modlitwy: 6 dni błagalnych i 3 dni dziękczynnych. Na przestrzeni lat tekst nowenny był wielokrotnie modyfikowany. Najnowsza jej wersja liczy 28 stron.

Rozwój kultu św. Stanisława Papczyńskiego

Nowenna stała się ważnym elementem szerzenia nabożeństwa do założyciela marianów, przyczyniając się do jego kanonizacji. Już w latach 80. XX wieku Episkopat Polski zwrócił się do Ojca Świętego o ogłoszenie św. Stanisława błogosławionym, na co zezwolono w 2007 r. Od tego czasu nowenna zyskała nowy impuls i popularność.

Modlitwa nowenny do św. Stanisława Papczyńskiego

Istnieje wiele różnych modlitw nowenny do św. Stanisława Papczyńskiego. W uproszczeniu składa się ona z takich stałych elementów, które powtarza się przez 9 dni:

 • Wezwanie do św. Stanisława Papczyńskiego
 • Czytanie Pisma Świętego i rozważanie tajemnicy dnia
 • Modlitwa w intencjach nowenny
 • Inwokacje i wezwania do świętego
 • Modlitwy końcowe, zakończone "Pod Twoją obronę"
Boże, nasz Ojcze, (...) za przyczyną świętego Stanisława Papczyńskiego i jego wstawiennictwem udziel nam potrzebnych łask, abyśmy żyjąc wśród trudności doczesnych zawsze pełnili Twoją świętą wolę.

Tak brzmi uniwersalna prośba kierowana za pośrednictwem św. Stanisława we wszystkich nowennach jemu poświęconych. Wytrwała modlitwa nowenną pomaga uzyskać wiele potrzebnych łask na drodze do zbawienia.

Podsumowanie:

Nowenna do św. Stanisława Papczyńskiego ma długą tradycję i jest praktykowana przez wielu katolików w Polsce. Trwa 9 dni i pozwala wypraszać liczne łaski za wstawiennictwem tego świętego, który słynął za życia z daru cudotwórczego.

Odmawiając nowennę do Stanisława Papczyńskiego, można prosić go m.in. o błogosławieństwo dla rodzin i małżeństw, pomoc w chorobach oraz wspieranie powołań kapłańskich i zakonnych. Jest ona skuteczną modlitwą, która przynosi ufność i pokój serca.

5 Podobnych Artykułów

 1. Anioł pasterzom mówił: odkryj nuty i unikaj błędnych interpretacji!
 2. Medjugorie: ostatnie objawienia Maryi, przesłania, znaki i świadectwa
 3. Parafia Kryry intencje: Przewodnik po intencjach mszalnych
 4. Jak zerwać obciążenia pokoleniowe: Skuteczna modlitwa
 5. Ewangelia na dziś z komentarzem: głębsze rozumienie słowa Bożego
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Grzegorz Lewandowski
Grzegorz Lewandowski

Jestem założycielem i głównym autorem portalu poświęconego tematyce religijnej, miejsca, w którym duchowość spotyka się z codziennością, a wiara z wiedzą. Moja podróż z religią rozpoczęła się w młodości, kiedy to pierwsze zetknięcie z Biblią i nauczaniem Kościoła zasiało w moim sercu ziarno, które z czasem wyrosło na głębokie przekonanie o potrzebie dzielenia się wiarą z innymi. Zapraszam Cię do wspólnej podróży przez świat wiary, nadziei i miłości.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły