Nowenna do św. Józefa dzień 7: Kluczowe modlitwy

Nowenna do św. Józefa dzień 7: Kluczowe modlitwy
Autor Grzegorz Lewandowski
Grzegorz Lewandowski18.02.2024 | 7 min.

Nowenna do św. Józefa dzień 7 to idealny czas, aby jeszcze mocniej zawierzyć się opiece tego wielkiego Świętego. Józef był mężem Maryi i przybranym ojcem Jezusa. Jako głowa Świętej Rodziny strzegł jej i troszczył się o nią z oddaniem. Dlatego właśnie jest on patronem rodzin i wezwaniem do niego w siódmym dniu nowenny możemy prosić go o wstawiennictwo i łaski dla naszych bliskich. Poznajmy zatem, jakie kluczowe modlitwy i praktyki warto podjąć tego dnia, aby jak najlepiej przeżyć to szczególne spotkanie ze św. Józefem.

Kluczowe wnioski:
  • Nowenna do św. Józefa trwa 9 dni i kończy się 19 marca.
  • Siódmy dzień nowenny to okazja do modlitwy w intencji rodziny.
  • Warto odmawiać tego dnia Litanię do św. Józefa i Różaniec.
  • Można zawierzyć rodzinę opiece św. Józefa odmawiając specjalną modlitwę.
  • Dobrze jest również pomodlić się o łaski dla siebie i bliskich.

Nowenna św. Józefa dzień 7 podstawą modlitwy

Siódmy dzień nowenny do św. Józefa to szczególny moment, aby zatrzymać się na modlitwie i zawierzyć tego wielkiego Świętego naszym rodzinom. Józef był przecież głową Świętej Rodziny - opiekował się Maryją i Jezusem, strzegł ich, pracował dla nich. Dlatego właśnie jest on patronem wszystkich rodzin chrześcijańskich.

W siódmym dniu nowenny warto prosić św. Józefa, aby otaczał troskliwą opieką naszych najbliższych - małżonków, dzieci, rodziców, rodzeństwo. Można powierzyć mu nasze rodziny i prosić o to, aby wstawiał się za nimi u Boga. Odmawiając w tym dniu modlitwy do św. Józefa, pamiętajmy więc o tych intencjach.

Liturgiczne wspomnienie św. Józefa

Warto pamiętać, że siódmy dzień nowenny przypada na liturgiczne wspomnienie św. Józefa Oblubieńca NMP, które obchodzimy 19 marca. Jest to zatem szczególna okazja, by uczcić tego wielkiego Świętego i powierzyć mu nasze rodziny.

Kościół w tym dniu podkreśla przede wszystkim rolę św. Józefa jako opiekuna Jezusa. Widzimy więc, że może on także czuwać nad naszymi dziećmi i prowadzić je bezpiecznie przez życie.

Św. Józef mężem Maryi i opiekunem Jezusa

Kim tak naprawdę był św. Józef? Przede wszystkim był on mężem Maryi, z którą związał się zgodnie z ówczesnymi zwyczajami za sprawą zaaranżowanego małżeństwa. Początkowo nie wiedział o jej Boskim macierzyństwie. Dopiero zwiastowanie angela Gabriela objawiło mu prawdę.

Mimo trudności, jakie ta sytuacja niosła, Józef zaufał Bogu i nie opuścił Maryi. Stał się jej wiernym małżonkiem i opiekunem. Towarzyszył jej podczas narodzin Jezusa, ucieczki do Egiptu i powrotu do Nazaretu, gdzie Jezus wzrastał pod jego czujną opieką.

Józef był zatem głową nowenna do św józefa dzień 7 Świętej Rodziny. Mimo, że nie był biologicznym ojcem Jezusa, przyjął Go jak własne dziecko i wychowywał z miłością. Dawał Mu poczucie bezpieczeństwa i domu. Jest więc wzorem dla wszystkich ojców.

Patron rodzin

Dzięki temu, że Józef był opiekunem Jezusa i Maryi, Kościół ogłosił go patronem rodzin. Możemy zwracać się do niego w różnych rodzinnych potrzebach - o zgodę małżeńską, miłość i wierność, o błogosławieństwo dla dzieci i wnuków. Św. Józef nadal pragnie czuwać nad naszymi domami tak jak czuwał kiedyś nad Domem w Nazarecie.

Czytaj więcej:Do Ciebie, Matko Szafarko Łask: tekst i nuty pełne mocy

Modlitwa do św. Józefa o łaski i opiekę

Siódmego dnia nowenny dobrze jest modlić się do św. Józefa własnymi słowami, prosząc go o potrzebne łaski. Można na przykład powiedzieć:

"Święty Józefie, Twoim wstawiennictwem u Boga zawierzam Ci moją rodzinę i wszystkie jej potrzeby. Proszę, czuwaj nad nami, broń od zła i wypraszaj potrzebne łaski. Niech nasz dom promieniuje miłością i zgodą. Amen."

Albo:

"Święty Józefie, opiekunie Jezusa i głowo Świętej Rodziny, weź także w swoją opiekę moją rodzinę. Wypraszaj dla niej zdrowie, błogosławieństwo Boże i obronę przed złem. Niech nasz dom promieniuje radością i pokojem. Amen."

Warto prosić św. Józefa o to, co aktualnie najbardziej leży nam na sercu. On z pewnością wysłucha naszych próśb i wstawi się za nami u Boga.

Różaniec do św. Józefa mocną bronią

Zdjęcie Nowenna do św. Józefa dzień 7: Kluczowe modlitwy

Bardzo ważną modlitwą do św. Józefa jest też Różaniec. Można odmawiać go w intencji rodziny, prosząc o jej uświęcenie i ochronę przed złem. Tajemnice radosne pozwalają szczególnie zjednoczyć się z życiem Świętej Rodziny w Nazarecie.

Św. Józef z pewnością ucieszy się z odmawiania Różańca, który był ulubioną modlitwą jego Małżonki, Maryi. Ona sama wielokrotnie zachęcała do tej modlitwy, obiecując swoją pomoc i orędownictwo. Różaniec to potężna broń duchowa, która przyniesie wiele łask.

Oprócz standardowego Różańca istnieje też specjalny Różaniec do św. Józefa, składający się z dziesięciu Zdrowaś i trzech Ojcze nasz na zakończenie każdej dziesiątki. Można go odmawiać zamiast tradycyjnego Różańca.

Ofiarowanie siódmego dnia nowenny św. Józefowi

Siódmy dzień nowenny to także dobry moment, by całkowicie zawierzyć św. Józefowi siebie i swoją rodzinę. Można na przykład odmówić taką modlitwę ofiarowania:

„Święty Józefie, Oblubieńcze Najświętszej Maryi Panny, któremu Bóg zawierzył swojego Syna Jezusa - zawierzam Ci dziś całą moją rodzinę. Proszę, weź ją w swoją opiekę i prowadź nas drogami wiary, nadziei i miłości. Niech Twój przykład pracy, modlitwy i zawierzenia Bogu prowadzi nas przez życie. Amen.”

Można też dodać imiona najbliższych osób, które chcemy zawierzyć św. Józefowi. W ten sposób symbolicznie przekażemy mu nasze rodziny, by czuwał nad nimi z miłością.

Zawierzenie rodziny szczególnej opiece św. Józefa

Oprócz modlitw spontanicznych i własnymi słowami, warto też sięgnąć po gotowe formuły zawierzenia rodziny opiece św. Józefa. Jedną z najpopularniejszych jest taka oto modlitwa:

„Święty Józefie, któremu Dobry Bóg zawierzył opiekę nad Jezusem i Maryją, Twojemu ojcowsko-małżeńskiemu Sercu oddaję moją rodzinę. Strzeż nas od złego ducha, broń od grzechów, prowadź wzorem swojego życia, byśmy w łasce Bożej wytrwali aż do końca. Amen."

Można ją odmówić wspólnie z całą rodziną, na przykład przy wspólnej kolacji. W ten sposób symbolicznie powierzymy nasz dom św. Józefowi i poprosimy go o wstawiennictwo.

Nowenna do św. Józefa trwa 9 dni i kończy się uroczystością 19 marca. Jest więc jeszcze czas, by jak najlepiej przeżyć jej siódmy dzień i zawierzyć nasze rodziny św. Józefowi. On na pewno wysłucha naszych próśb i otuli nas swoją ojcowską opieką.

Podsumowanie

Nowenna do św. Józefa to piękna okazja do pogłębienia relacji z tym wielkim Świętym. Trwa ona tradycyjnie 9 dni i kończy się 19 marca. W artykule przyjrzeliśmy się bliżej siódmemu dniowi tej nowenny, który jest szczególną okazją do modlitwy w intencji naszych rodzin.

Przedstawiliśmy kilka propozycji modlitw, które warto podjąć w tym dniu - Litanię do św. Józefa, Różaniec, spontaniczną rozmowę ze Świętym oraz specjalne formuły zawierzenia rodzin jego opiece. Pamiętajmy, że św. Józef jest patronem chrześcijańskich rodzin, więc siódmego dnia nowenny możemy prosić go o wstawiennictwo i błogosławieństwo dla naszych najbliższych.

Najczęściej zadawane pytania

Nowenna do św. Józefa trwa tradycyjnie 9 dni i kończy się 19 marca, czyli w liturgicznym wspomnieniu św. Józefa Oblubieńca NMP.

Podczas nowenny polecane są modlitwy takie jak Litania do św. Józefa, Różaniec, Koronka do św. Józefa oraz spontaniczne rozmowy ze Świętym. Można też odmawiać specjalne modlitwy nowennowe.

Św. Józef jest patronem m.in. rodzin, robotników, ubogich, konających. Można prosić go o łaski związane z tymi dziedzinami życia - o zgodę i miłość w rodzinie, pracę, zdrowie, szczęśliwą śmierć.

19 marca w Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie św. Józefa Oblubieńca NMP. Nowenna prowadzi nas właśnie do tego szczególnego dnia poświęconego Józefowi.

Warto wybrać konkretną intencję nowenny, spisać prośby do św. Józefa. Dobrze też zadbać o odpowiednie warunki zewnętrzne - wyciszenie, skupienie, ew. obraz czy figurkę św. Józefa.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Anioł pasterzom mówił: odkryj nuty i unikaj błędnych interpretacji!
  2. Przykłady modlitwy powszechnej: Inspiracje dla każdego
  3. Figura z brązu: Rozwiązania krzyżówek pełne tajemnic
  4. Egzorcyzm prosty: Prawdy i mity, które musisz znać
  5. Mocne rozważania różańcowe: Przewodnik do głębszej modlitwy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Grzegorz Lewandowski
Grzegorz Lewandowski

Jestem założycielem i głównym autorem portalu poświęconego tematyce religijnej, miejsca, w którym duchowość spotyka się z codziennością, a wiara z wiedzą. Moja podróż z religią rozpoczęła się w młodości, kiedy to pierwsze zetknięcie z Biblią i nauczaniem Kościoła zasiało w moim sercu ziarno, które z czasem wyrosło na głębokie przekonanie o potrzebie dzielenia się wiarą z innymi. Zapraszam Cię do wspólnej podróży przez świat wiary, nadziei i miłości.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły