Kto może być świadkiem bierzmowania? Rodzic, chrzestny czy ktoś inny?

Kto może być świadkiem bierzmowania? Rodzic, chrzestny czy ktoś inny?
Autor Grzegorz Lewandowski
Grzegorz Lewandowski11 czerwca 2024 | 6 min

Kto może być świadkiem do bierzmowania? To bardzo ważne pytanie, na które musisz znaleźć odpowiedź przed tym ważnym sakramentem. Wybór odpowiedniej osoby na świadka nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Nie każdy bowiem może pełnić tę rolę, a od świadka wymaga się spełnienia określonych warunków. Czy może nim być rodzic lub chrzestny? A może ktoś zupełnie inny? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Kluczowe wnioski:
 • Świadkiem do bierzmowania nie może być rodzic ani chrzestny. Powinien to być ktoś inny, kto spełnia określone wymagania Kościoła.
 • Świadkiem do bierzmowania może być osoba, która sama przyjęła już ten sakrament oraz prowadzi życie zgodne z wiarą katolicką.
 • Dobry świadek bierzmowania powinien być wzorem cnót chrześcijańskich i dawać przykład życia zgodnego z nauką Kościoła.
 • Świadek ma za zadanie duchowo wspierać bierzmowanego i pomagać mu w rozwoju wiary.
 • Wybór odpowiedniego świadka to ważna decyzja, którą warto dobrze przemyśleć, aby ten sakrament przyniósł jak najwięcej owoców.

Kto może być świadkiem do bierzmowania? - wymagania i kryteria

Sakrament bierzmowania to ważny krok w drodze chrześcijanina. Aby go przyjąć, musisz wybrać odpowiedniego świadka do bierzmowania. Jednak nie każdy może pełnić tę rolę. Istnieją bowiem ściśle określone wymagania i kryteria, które musi spełnić osoba towarzysząca Ci podczas tej ważnej ceremonii.

Przede wszystkim, świadkiem do bierzmowania nie może być rodzic ani chrzestny. To wykluczenie wynika z liturgicznych względów - chrzestny już raz asystował przy sakramencie inicjacji chrześcijańskiej, jakim jest chrzest. Teraz potrzebna jest inna osoba, która będzie obecna przy bierzmowaniu.

Kto zatem może być świadkiem bierzmowania? Kościół wymaga, aby była to osoba, która sama przyjęła ten sakrament i jest głęboko wierząca. Świadek powinien więc być katolikiem prowadzącym życie zgodne z nauką Kościoła oraz dawać świadectwo wiary.

Co ważne, świadek do bierzmowania nie może być osobą żyjącą w związku niesakramentalnym ani taką, która w jakikolwiek sposób sprzeniewierzyła się wierze. Od świadka oczekuje się bowiem bycia wzorem cnót chrześcijańskich i dawania dobrego przykładu.

Świadek bierzmowania - rodzic czy chrzestny? Poradnik

Wybór odpowiedniej osoby na świadka do bierzmowania nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Wielu rodziców lub chrzestnych zastanawia się, czy to właśnie oni mogą pełnić tę rolę. Niestety, jak już wcześniej wspomnieliśmy, Kościół wyklucza taką możliwość.

Dlaczego więc rodzic nie może być świadkiem do bierzmowania? Powodów jest kilka. Po pierwsze, rodzice są już naturalnymi opiekunami dziecka i osobami odpowiedzialnymi za jego wychowanie w wierze. Dlatego też potrzebna jest dodatkowa osoba z zewnątrz, która będzie wspierała bierzmowanego na jego drodze.

Podobnie jest z chrzestnym. Był on już świadkiem podczas chrztu, a bierzmowanie jest kontynuacją wtedy rozpoczętego procesu inicjacji chrześcijańskiej. Dlatego też zasadne jest wyznaczenie kogoś nowego, kto będzie asystował przy tym ważnym sakramencie.

Warto też pamiętać, że rola świadka bierzmowania nie jest jedynie symboliczna. To osoba, która ma realnie wspierać bierzmowanego i być dla niego wzorem wiary oraz pomagać w rozwoju życia duchowego. Dlatego też powinna być to osoba spoza najbliższego grona rodzinnego.

Czytaj więcej: Na garnitury: Odkryj tajemnice krzyżówkowe

Obowiązki świadka do bierzmowania - wskazówki i porady

Zostanie świadkiem bierzmowania to nie tylko zaszczyt, ale również duża odpowiedzialność. Osoba ta ma bowiem do odegrania ważną rolę w życiu duchowym bierzmowanego. Jakie więc obowiązki wiążą się z tą funkcją?

Przede wszystkim, świadek do bierzmowania powinien być obecny podczas samej uroczystości i czuwać nad jej prawidłowym przebiegiem. To on oficjalnie przedstawia i przedstawia bierzmowanego biskupowi, który udziela sakramentu.

Jednak kluczowa rola świadka bierzmowania zaczyna się właściwie po samej ceremonii. To na nim spoczywa obowiązek duchowego wspierania bierzmowanego w rozwoju wiary, życia zgodnego z nauką Kościoła i wzrastania w cnotach chrześcijańskich.

Jak więc dobrze wypełnić tę misję? Przede wszystkim poprzez dawanie dobrego przykładu własnym życiem. Następnie poprzez regularny kontakt z bierzmowanym, rozmowy o wierze, wspólną modlitwę i udział we Mszy Świętej. Świadek bierzmowania powinien też pamiętać o ważnych rocznicach, takich jak rocznice bierzmowania czy urodziny i obdarzać podopiecznego duchowymi upominkami.

 • Modlitwa w intencji bierzmowanego
 • Regularne kontakty i rozmowy duchowe
 • Wspólny udział w wydarzeniach religijnych
 • Dawanie dobrego przykładu życia zgodnego z wiarą
 • Przekazywanie wiedzy religijnej i umacnianie w wierze

Kto może być świadkiem bierzmowania - zasady Kościoła

Skoro już wiemy, że ani rodzic, ani chrzestny nie mogą być świadkiem bierzmowania, to kto właściwie może pełnić tę rolę według zasad Kościoła? Przede wszystkim musi to być osoba, która sama już przyjęła sakrament bierzmowania.

Ponadto, świadek bierzmowania musi być praktykującym katolikiem, żyjącym zgodnie z nauką Kościoła. Nie może to więc być osoba pozostająca w związku niesakramentalnym ani taka, która publicznie odrzuca wiarę i jej zasady.

Kościół wymaga także, by świadek do bierzmowania miał ukończone 16 lat. Jest to związane z dojrzałością potrzebną do wypełniania tej funkcji. Nie ma jednak żadnych innych ograniczeń wiekowych - zarówno osoba młoda, w średnim wieku, jak i senior mogą być świadkami bierzmowania.

Co ważne, świadkiem bierzmowania może być zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Płeć nie ma tutaj żadnego znaczenia i zależy tylko od preferencji bierzmowanego oraz tego, kto będzie najodpowiedniejszą osobą do pełnienia tej roli.

Wybór świadka bierzmowania - krewny czy znajomy?

Zdjęcie Kto może być świadkiem bierzmowania? Rodzic, chrzestny czy ktoś inny?

Skoro już wiemy, że ani rodzic, ani chrzestny nie mogą być świadkiem do bierzmowania, to kogo właściwie wybrać? Czy lepszy będzie krewny, czy może znajomy spoza rodziny? Nie ma tu jednej, słusznej odpowiedzi.

Podsumowanie

Jak wynika z przekazanych informacji, rodzic nie może być świadkiem do bierzmowania swojego dziecka. Podobnie jest z osobą chrzestną - skoro asystowała przy chrzcie, nie powinna ponownie pełnić tej funkcji przy bierzmowaniu. Kto więc może być świadkiem bierzmowania? Przede wszystkim musi to być osoba, która sama przyjęła ten sakrament oraz prowadzi życie zgodne z wiarą katolicką.

Wybór odpowiedniej osoby na świadka bierzmowania nie jest sprawą błahą, gdyż ma ona nie tylko asystować przy ceremonii, ale również później duchowo wspierać bierzmowanego. Świadkiem bierzmowania może być krewny lub znajomy, byleby był to ktoś na tyle zaangażowany w życie wiary, że będzie stanowił właściwy przykład pobożności chrześcijańskiej.

5 Podobnych Artykułów

 1. Anioł pasterzom mówił: odkryj nuty i unikaj błędnych interpretacji!
 2. Medjugorie: ostatnie objawienia Maryi, przesłania, znaki i świadectwa
 3. Parafia intencje: Jak składać i za co modlić się w parafii?
 4. Jak zerwać obciążenia pokoleniowe: Skuteczna modlitwa
 5. "Duszo Chrystusowa, uświęć mnie": znaczenie i refleksje nad modlitwą
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Grzegorz Lewandowski
Grzegorz Lewandowski

Jestem założycielem i głównym autorem portalu poświęconego tematyce religijnej, miejsca, w którym duchowość spotyka się z codziennością, a wiara z wiedzą. Moja podróż z religią rozpoczęła się w młodości, kiedy to pierwsze zetknięcie z Biblią i nauczaniem Kościoła zasiało w moim sercu ziarno, które z czasem wyrosło na głębokie przekonanie o potrzebie dzielenia się wiarą z innymi. Zapraszam Cię do wspólnej podróży przez świat wiary, nadziei i miłości.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły